
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.48 mm |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Max Output Current | 300 mA |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Quiescent Current | 350 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Current Limit | 301 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 4 mV |
| Line Regulation | 4 mV |
Stock: 1894
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55277
Ext.Price$0.55277
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55277 | $0.55277 |
| 10 | $0.44189 | $4.41890 |
| 25 | $0.40271 | $10.06775 |
| 50 | $0.36700 | $18.35000 |
| 100 | $0.33446 | $33.44600 |
| 300 | $0.31713 | $95.13900 |
| 500 | $0.30070 | $150.35000 |
| 1000 | $0.28382 | $283.82000 |
